Başkan'dan Mesaj

İnegöl Belediyesi olarak gerçekleştirdiğimiz projeler ve yatırımlarla bir yandan Mobilya, Köfte, Oylat Kaplıcaları ve Ayçekirdeği gibi marka değerlerimizin bilinirlik ve prestijini arttırmaya çalışırken diğer yandan da kentimizin hem ekonomik alanda hem de sosyo kültürel alanda daha iyi noktalara yükselmesi için çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda spor ve turizm faaliyetleri ile de anılan bir şehir olmak hedefi ile çeşitli projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz.

 

Bu kapsamda doğa turizmi ya da diğer bir deyişle ekoturizmin dünya turizmi içinde son yıllarda ön plana çıkmasıyla şehrimizin bu alanda gizli kalmış olan zenginliğini Yeniceköy’de hayata geçirdiğimiz “Doğa Sporları ve Turizm Merkezi DOSTUM projesi ile hem Türkiye’nin hem de Dünya’nın tercih edilen ve beğenilen bir markası haline getirmeye çalışıyoruz.

 

Ülkemizde Orman ve Su İşleri Bakanlığımız, Ekonomi Bakanlığımız ve Turizm Bakanlığımız dünyada değişen turizm anlayışına paralel olarak doğa turizmini ülkemizin başlıca turizm kaynakları arasına sokmak için çeşitli projeler üretmekte. İnegöl olarak bizde DOSTUM merkezinde hayata geçireceğimiz projelerle devletimizin politikalarına destek vermek istiyoruz.

 

İnegöl bir sanayi şehri olmasının yanı sıra aynı zamanda tarım ve turizm şehri. Sanayi ve özellikle son dönemde hayata geçirilen projelerle tarımdaki başarı ve etkinliğimiz herkesin malumu... Ancak bizler bu aktifliği turizm alanında da gerçekleştirme arzusundayız. İnegöl’ümüzün bu aktifliğine ve hareketliliğine turizm sektörünü de eklemek arzusundayız.

 

İnegöl’de turizm dediğimizde sayabileceğimiz birkaç başlığımız var. Mesela termal turizmde; Oylat, tarih turizminde; Ortaköy Kervansarayı, doğa turizminde; Oylat Mağarası, Kıran Yaylası, Başalan Yaylası,  yamaç paraşütü için Türkiye’de tek üç yöne kalkış imkanı sunun Aktaş Tepe, kültür turizminde; Kent Müzesi, sanayi turizmi dediğimizde de Mobilya Müzesi şehrimizin ilk akla gelen zenginlikleridir. İnegöl Belediyesi olarak bizim isteğimiz şehrimizdeki KIRSAL TURİZMİ de geliştirerek markalarımıza bir yenisini daha eklemektir.

 

İnegöl, Allah’a hamdolsun şöyle bir başınızı kaldırıp etrafınıza baktığınızda da fark edeceğiniz gibi cennet misali muhteşem bir doğaya sahip. Yaylaları, suları, ormanları ve bunların içerisinde keşfedilmemiş yüzlerce doğal güzelliklerle bir yeryüzü cenneti...

 

Şimdi İnegöl’ü doğasıyla temiz havasıyla, doğal güzellikleriyle tanıtma ve bu potansiyeli ortaya çıkarma zamanı. Bu amaçla Yeniceköy Mahallemizde BEBKA desteği ile doğa sporlarının bir çekim merkezi olacak “Doğa Sporları ve Turizm Merkezi DOSTUM projesini hayata geçirmek için 2015 yılı içerisinde BEBKA’ya başvurulmuştu. DOSTUM yani Doğa Sporları ve Turizm Merkezi projemiz BEBKA’ya sunulan toplam 121 başvuru arasından seçilerek destek almaya hak kazandı. Hazırlanan bu projemizin yaklaşık maliyeti 900.000 TL’dir. Ancak süreç içerisinde yapılan ilave projelerle yaklaşık 2 milyon TL’lik bir bütçeye ulaşmıştır. Bu rakamın 400.000 TL kadarını BEBKA’nın sağladığı hibeyle karşıladık. Bu vesile ile Bursa Valiliğimize destekleri için şükranlarımızı sunuyoruz.

 

Doğa Sporları ve Turizm Merkezimizde doğaseverlerimiz; doğa yürüyüşleri, okçuluk, motocross, bisiklet, atv safari, offroad, foto safari, yamaç paraşütü, hafif sivil uçaklar, balık tutma, deniz bisikleti, kampçılık gibi pek çok doğa sporunu yapma imkanına kavuşacak bu sayede İnegöl yeni bir çekim alanına daha sahip olacak.

 

Bir kartopu misali büyüyen ve artık kabuğuna sığmayan doğa tutkunlarının ve alternatif sporların çekim merkezi DOSTUM emin adımlar ile yoluna devam ediyor. Doğa Sporları Turizmi Merkezi ile kırsal turizm ve ekonomi potansiyelinin geliştirilmesi amaç edinen bu özel ve anlamlı projenin hayata geçmesiyle; Bugünün Yarını; Yarının Umudu çocuklarımız alternatif sporlar ile tanışma imkanına kavuşurken, İnegöl’ün saklı kalmış doğal güzellikleri keşfedilerek ulusal ve uluslararası müsabakalarla şehrimizin tanıtımı sağlanmış olacak. Ayrıca saklı kalmış ve keşfedilmeyi bekleyen İnegöl’ün turizm potansiyelini de gün yüzüne çıkarıp, bir sinerji oluşacak.

Türkiye’ye örnek olabilmek, ses getirebilmek noktasında DOSTUM’un ekseni etrafında bünyesinde barındırdığı spor branşlarıyla birlikte İnegöl’ü nasıl ön plana çıkarabiliriz, nasıl pazarlayabiliriz ve ekonomik açıdan nasıl bir katma değere bu olayı dönüştürebiliriz noktasında çalışmalar yürütüyoruz.

 

DOSTUM; Doğayı sevenler, sporu sevenler, alternatif spor branşlarıyla tanışmak isteyenler ve bu alanlarda kendini geliştirmek isteyenler için hazırlanmış bir merkez. Biz inanıyoruz ki İnegöl Belediyesi’nin mega projelerinden biri olan ve İnegöl’ü bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmin yeni merkezlerinden biri haline getirmesi planlanan DOSTUM projesiyle çok güzel işlere imza atacağız.

 

Bu vesile ile Başta sayın valimiz olmak üzere BEBKA çalışanlarına, DOSTUM projesinde bizden desteklerini esirgemeyen iştirakçilerimize ve paydaşlarımıza projemize kattıkları değer için yürekten teşekkür ederken, Proje Koordinatörümüz Belediye Meclis Üyesi Nedim Bayram başta olmak üzere tüm Proje ekibimize de özverili çalışmaları için teşekkür ediyorum.

 

Dostum Projemizin Bursa’mıza, ilçemize, Yeniceköy Mahallemiz ve çevresindeki kırsal bölgeye zenginlik katacağına ve şehrimizde yeni bir çekim alanı olacağına ve doğa severlerin şehrimizin doğal güzelliklerinin tanıtılmasına ve bu alanda hem ulusal hem de uluslararası platformda önemli bir noktaya gelinmesine öncülük edeceklerine sonuna kadar inanıyorum.

 

İnegöl SONSUZ bir sözdür. Bu duygu ve düşünceler ile Dostum projemizin sloganıyla sözlerimi noktalıyorum;

 

Doğa seni çağırıyor “CESARETİNİ DOĞAYA GÖSTER” …………..